rafal@golowicz.com
tel: +48 601 297 895
ul. Rechniewskiego 13 lok. 11

klatka 1 piętro 2

03-980 Warszawa

 

  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

Uszkodzenie SLAP występuje przede wszystkim u sportowców wykonujących rzuty. Oznacza uszkodzenie górnej części obrąbka panewki stawu ramiennego oraz przyczepionego w tej okolicy ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Mechanizm urazu polega na działaniu bezpośredniej siły zewnętrznej na bark, np. uderzenie.

 

Do urazu może także dojść z mechanizmu trakcyjnego, czyli np. podczas pociągnięcia ręki. Większość uszkodzeń jednak wiąże się z mikrouszkodzeniami, których sumowanie doprowadza do patologii.  Uszkodzenia górnej części obrąbka panewki dzieli się na 4 stopnie:



I - charakteryzuje się uszkodzeniem brzegu górnego obrąbka z zachowanym stabilnym połączeniem między mięśniem dwugłowym, obrąbkiem i panewką.



II - charakteryzuje się uszkodzeniem obrąbka wraz z przyczepem m. dwugłowego który jest odłączony od panewki.



III - uszkodzenie typu „rączki od wiadra” z pozostawieniem części mięśnia i obrąbka przyłączoną do panewki.



IV -  uszkodzenie typu „rączki od wiadra”, dotyczy także rozerwana mięśnia dwugłowego, który razem z obrąbkiem ulega oderwaniu i może przedostać się do stawu



Diagnoza patologii w wielu przypadkach jest problematyczna. Objawy często przypominają inne patologie stawu ramiennego. W przypadku urazu ból najczęściej występuje w skrajnym zakresie ruchu. Dodatkowo pacjent może odczuwać przeskakiwanie, blokowanie czy trzeszczenie, a także dolegliwości podczas leżenia na chorym boku. Często pacjenci skarżą się na przeszywający ból połączony z utratą kontroli kończyny. Warto ją jednak potwierdzić badaniami dodatkowymi.

copyright © Aditus Rafał Gołowicz
e-mail rafal@golowicz.com | tel. +48 601 297 895