rafal@golowicz.com
tel: +48 601 297 895
ul. Rechniewskiego 13 lok. 11

klatka 1 piętro 2

03-980 Warszawa

 

  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

Niespecyficzny, subiektywny objaw charakteryzujący się występowaniem bólu zlokalizowanego w obrębie głowy, odczuwanego zarówno na powierzchni skóry, na twarzy, w okolicy oczodołowo–skroniowej jak i głęboko we wnętrzu czaszki. Jest jednym z najczęstszych powodów konsultacji lekarskich. Może cechować się różną intensywnością oraz czasem trwania; sam rzadko bywa oznaką poważnej choroby.

KlasyfikacjaW celu skategoryzowania olbrzymiej ilości zjawisk, które są łącznie opisywane przez pacjentów jako ból głowy, Międzynarodowe Towarzystwo Bólu Głowy (ang. International Headache Society, IHS) utworzyło klasyfikację zawierające kryteria diagnostyczne najistotniejszych zespołów.
Zastosowany podział opiera się na rozróżnieniu między wtórnym a pierwotnym bólem głowy. Ból wtórny to konsekwencja toczącej się w organizmie niezależnie choroby. Lecząc przyczynę można skutecznie usunąć również uczucie bólu. Stosunkowo łagodne bóle wtórne, dające się odczuć przy pozostawaniu na czczo lub przechodzeniu przeziębienia, nie są zwykle powodem do większych obaw. Istnieje jednak wśród nich grupa przypadłości, które manifestują się przede wszystkim ostrym bólem głowy, i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia (m.in. krwotok wewnętrzny, udar mózgu, infekcja OUN).
Pierwotny zespół bólowy jest schorzeniem w którym nie można wyróżnić odrębnego czynnika patofizjologicznego, który pośredniczyłby w powstaniu zgłaszanych objawów. Migrena, napięciowe bóle głowy czy zespół Hortona mogą przyczynić się do znacznego obniżenia jakości życia pacjenta.
IHS wydzieliło też osobną kategorię dla neuralgii – grupie 19 różnych jednostek, z których najbardziej znana jest klasyczna neuralgia nerwu trójdzielnego. Są to bardzo dotkliwe, niespodziewanie pojawiające się przypadłości, których przyczyną jest patologiczne przewodzenie impulsów w obrębie nerwów obwodowych.

PrzyczynyW obrębie głowy względnie niewiele struktur jest wrażliwa na ból: zaliczamy do nich skórę głowy, odejścia większych naczyń tętniczych, zatoki opony twardej oraz sierp mózgu. W przeciwieństwie do nich liczne struktury bezpośrednio związane z mózgowiem nie są unerwione zewnętrznie.
W wypadku bólu pierwotnego najbardziej istotnymi strukturami zaangażowanymi w patogenezę wydają się być:
-Duże naczynia wewnątrzczaszkowe wraz z oponą twardą
-Obwodowe zakończenia nerwu trójdzielnego, które je zaopatrują
-Obwody modulujące uczucie bólu wewnątrz mózgu
-Objawy pochodzenia autonomicznego, takie jak łzawienie i zatkanie przewodów nosowych, wyraźnie zaznaczają się w tzw. bólach głowy pochodzenia trójdzielno–autonomicznego. Są konsekwencją pobudzenia włókien przywspółczulnych nerwów czaszkowych.
Ból głowy może być również  objawem klinicznym depresji.

W badaniu klinicznym rozpoznanie opiera się w przeważającej części na informacjach zebranych w wywiadzie. Pierwszym celem badania jest wykluczenie możliwych przyczyn wtórnego bólu głowy, które można potwierdzić badaniami dodatkowymi. Każdy nietypowy symptom zgłaszany podczas długotrwałej obserwacji chorego domaga się ponownego rozważenia wszystkich możliwych przyczyn.
Informacje o obecnym bólu zbiera się zwracając szczególną uwagę na
-Czas wystąpienia i dynamikę dolegliwości
-Charakter dolegliwości (natężenie, sposób odczuwania)
-Objawy towarzyszące i ich czasowy stosunek względem epizodów bólowych
-Czynniki wyzwalające napad
-Przebyte choroby i leczenie podejmowane w przeszłości
-Występowanie bólów głowy w rodzinie


Najczęstrzymi przyczynami bólów głowy są:

Ból głowy typu napięciowego
Samoistny, obustronny ból głowy, nienasilający się podczas aktywności fizycznej. Ma zwykle umiarkowane natężenie i uciskający, tępy charakter. Czas trwania takiego stanu wynosi od godziny do kilku dni bez znacznej poprawy. To najczęściej (w 69%) stwierdzany pierwotny rodzaj bólu głowy. czne, nadużycie alkoholu. Bóle są odczuwane jako obręcz zaciskająca się wokół głowy, sztywnienie karku i szyi. Nasilają się pod wpływem pobudzenia emocjonalnego, depresji, stresu czy stanów lękowych. W przeciwieństwie do migreny jest zaburzeniem ograniczonym wyłącznie do ośrodkowego układu nerwowego (bez komponenty obwodowej). terapii opartych na technikach relaksacyjnych, biofeedback. Stosowanie akupunktury i leczenie toksyną botulinową nie wnosi żadnych korzyści klinicznych

Migrena
Przewlekła choroba charakteryzująca się napadowymi bólami głowy, którym zwykle towarzyszą inne objawy neurologiczne oraz zaburzenia wegetatywne (najczęściej: nudności i wymioty, fotofobia, zawroty głowy, tkliwość skóry głowy, zaburzenia widzenia). Ataki wywoływane za pomocą specyficznych bodźców spustowych. Cierpi na nią do 15% kobiet i 6% mężczyzn, głównie w wieku średnim. Choroba składa się z okresów zaostrzeń i remisji, z czasem intensywność objawów może ulec osłabieniu. Patogeneza jest w dużej mierze nieznana. Prawdopodobnie ból głowy wynika z nieprawidłowej reakcji układu nerwowo-naczyniowego na bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Stan migrenowy to napad trwający nieustannie przez ponad 72h. Ból osiąga duże nasilenie i znacząco upośledza funkcjonowanie.

copyright © Aditus Rafał Gołowicz
e-mail rafal@golowicz.com | tel. +48 601 297 895