rafal@golowicz.com
tel: +48 601 297 895
ul. Rechniewskiego 13 lok. 11

klatka 1 piętro 2

03-980 Warszawa

 

  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

Mięsień czworogłowy jest strukturą zajmującą całą przednią część uda. Składa się z czterech części (głów), które wspólnie działają prostując kolano. Ze względu na jego rozpiętość, dolegliwości z tego mięśnia mogą pojawiać się na różnych poziomach  (biodra, uda, kolana).

 

Uszkodzenia ścięgna mięśnia czworogłowego w okolicy podstawy rzepki zdarzają się relatywnie rzadko. Najczęściej jest związane ze współistniejącą chorobą układową lub wcześniejszą degeneracją aparatu wyprostnego kolana. Częściowe uszkodzenia są charakterystyczne dla sportowców w okolicach 28 roku życia. Do urazu dochodzi w wyniku nagłego napięcia ekscentrycznego mięśnia. Dzieje się tak podczas upadku z wysokości, zeskoku. Innymi przyczynami mogą być: bezpośrednie uderzenie, rana, powikłania po zabiegach chirurgicznych.

 

Bezpośrednio po urazie odczuwalny jest ból okolicy kolana ze szczególnym nasileniem powyżej rzepki. Czasem pacjent opisuje słyszalny trzask podczas zerwania. W wyniku uszkodzenia pełnego, rzepka wraz z więzadłem właściwym tracą kontakt z resztą mięśnia. Wyprost przeciwko grawitacji może być częściowo zachowany, jednak zależy to od stopnia uszkodzenia aparatu wyprostnego. Przy częściowych uszkodzeniach osłabieniu ulega siła. W miejscu uszkodzenia pojawia się obrzęk oraz zasinienie. Dodatkowym symptomem jest niskie ustawienie rzepki w porównaniu do strony zdrowej. Podczas badania palpacyjnego można wyczuć brak ciągłości ścięgna powyżej podstawy rzepki.

copyright © Aditus Rafał Gołowicz
e-mail rafal@golowicz.com | tel. +48 601 297 895