rafal@golowicz.com
tel: +48 601 297 895
ul. Rechniewskiego 13 lok. 11

klatka 1 piętro 2

03-980 Warszawa

 

  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

Zespół trzaskającego biodra związany jest z odczuciem charakterystycznego przeskakiwania w okolicy stawu biodrowego podczas ruchu. Dolegliwość ta nie zawsze jest zauważana przez pacjenta do momentu pojawienia się bólu. Jednak badania przekrojowe pokazują, że przeskakiwanie jest zjawiskiem dość powszechnym. Zespół może być wewnętrzny – gdzie strukturą związaną z trzaskiem jest mięsień biodrowo-lędźwiowy oraz zewnętrzny – związany z mięśniem naprężaczem powięzi szerokiej.

 

W przypadku zespołu trzaskającego biodra wewnętrznego trzask zlokalizowany jest w rejonie pachwinowym. Związany jest z przeskakiwaniem części ścięgnistej mięśnia biodrowo-lędźwiowego przez wyniosłość biodrowo-łonową, przednią część głowy kości udowej lub krętarz mniejszy. Nadmierne napięcie mięśnia w tych okolicach może prowadzić do podrażnienia kaletki biodrowo-grzebieniowej i bólu. W takim przypadku dolegliwość odczuwana jest w części pachwinowej.

 

W przypadku zespołu trzaskającego biodra zewnętrznego, trzask powstaje podczas prześlizgiwania się pasma biodrowo-piszczelowego względem krętarza większego. Czynnikami  predestynującymi do pojawienia się tej patologii są wszelkie wcześniejsze urazy, patologie oraz zabiegi chirurgiczne stawu biodrowego. Wpływ na pojawienie się zespołu trzaskającego biodra mogą mieć również czynniki anatomiczne, takie jak biodro szpotawe, jak i wzmożone napięcie pasma biodrowo-piszczelowego. Sam objaw trzaskania nie musi doprowadzić do pojawienia się bólu. Lecz w niektórych przypadkach tak się dzieje. Strukturą odpowiedzialną za ból w takiej sytuacji jest kaletka krętarzowa. Jej drażnienie jest wynikiem zbyt dużego przyparcia pasma biodrowo-piszczelowego do krętarza wielkiego. Fenomen akustyczny powstaje podczas przemieszczenia biodra z wyprostu do zgięcia.

copyright © Aditus Rafał Gołowicz
e-mail rafal@golowicz.com | tel. +48 601 297 895