rafal@golowicz.com
tel: +48 601 297 895
ul. Rechniewskiego 13 lok. 11

klatka 1 piętro 2

03-980 Warszawa

 

  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

Rozstrzenie oskrzeli to trwałe rozszerzenia końcowych odcinków średnich i drobnych oskrzeli ze zmianami zapalnymi ich ścian oraz tkanek otaczających. Wyróżniamy rozstrzenie oskrzeli wrodzone i nabyte, jednostronne lub obustronne. Umiejscowione są one przeważnie w dolnych częściach płuc.

 

Nabyte rozstrzenie oskrzeli powstają w następstwie przewlekłych chorób oskrzeli, płuc i opłucnej.


Przewlekłe procesy zapalne toczące się w oskrzelach powodują zanik elementów elastycznych ich ścian, na skutek czego oskrzela stają się podatne na zniekształcenie. Zwężenie światła oskrzeli przez zalegającą wydzielinę zapalną i skurcze oskrzeIi prowadzą do wzrostu ciśnienia w ich obwodowym odcinku. Z biegiem czasu coraz cieńsze i nieelastyczne ściany oskrzeli ulegają rozszerzeniu. Przyczynia się do tego w dużej mierze uporczywy kaszel wzmagający gwałtownie ciśnienie w obwodowym odcinku oskrzela.
Przyczyną powstawania rozstrzeni oskrzeli są również choroby płuc prowadzące do ich marskości. Tkanka marska kurcząc się pociąga oskrzela, przebiegające w jej obrębie, powodując rozszerzenie ich ścian.

 

Rozległe zrosty opłucnej (zwłaszcza podstawy płuca z przeponą), utrudniające wentylację niekiedy dużych odcinków płuc, są również czynnikiem usposabiającym do zastoju wydzieliny w oskrzelach z jej wtórnym zakażeniem bakteryjnym, co prowadzi do powstawania rozstrzeni oskrzeli.

 

Zanik elementów elastycznych sprawia, że oskrzele staje się sztywne, zniekształcone i traci ruchomość oddechową. Błona śluzowa jest w zaniku, naczynia krwionośne rozszerzone, a w świetle oskrzeli zalega śluzowo-ropna wydzielina. Proces zapalny szerzy się z oskrzeli na tkankę otaczającą. Mają one przeważnie charakter ropny i mogą być przyczyną powstawania ropnia płuc. Towarzyszy im z reguły rozedma płuc będąca następstwem obturacyjnego zapalenia oskrzeli i uporczywego kaszlu.

 

Do charakterystycznych objawów należy uporczywy kaszel i napadowe odkrztuszanie bardzo dużej ilości śluzowo-ropnej cuchnącej wydzieliny, zwłaszcza rano, kiedy chory zmienia pozycję ciała.

 

Choroba przebiega z okresami remisji i zaostrzeń charakteryzujących się gorączką, dreszczami i złym samopoczuciem. Z biegiem czasu powstają kolbowate zgrubienia końcowych paliczków palców rąk, a paznokcie przybierają kształt szkiełka zegarka. Są to zaburzenia troficzne, związane z przewlekłym niedotlenieniem ustroju.

copyright © Aditus Rafał Gołowicz
e-mail rafal@golowicz.com | tel. +48 601 297 895