Rzepka (patella) jest to płaska kość położona z przodu stawu kolanowego. Część tylna rzepki razem z kłykciami kości udowej tworzą staw rzepkowo-udowy. Podczas zgięcia i wyprostu kolana rzepka porusza się po bloczku kości udowej. Droga, jaką przebywa rzepka kontrolowana jest przez mięśnie, troczki, więzadła a także kłykcie kości udowej.
Boczne przyparcie rzepki oznacza nadmierne przyparcie rzepki do kłykcia bocznego. Podczas ruchów kolana dochodzi do nadmiernego przesunięcia rzepki w stronę boczną. Powodem może być przeciążenie stawu rzepkowo-udowego, który doprowadza do dysbalansu mięśniowego. Przyczynę upatruje się w zaburzeniach posturalnych, w których wadliwe ustawienie rzepek jest końcowym wynikiem zaburzenia łańcucha biomechanicznego. Szczególnie zwraca się uwagę na kolana koślawe, które mogą być wynikiem nieprawidłowego ustawienia miednicy.
Ból lub sztywność w przypadku bocznego przyparcia rzepki odczuwany jest na przedniej stronie kolana (pod, nad lub w około rzepki). Pojawia się podczas długiego siedzenia, kucania, klęczenia, biegania czy chodzenia po schodach. Ból często jest rozlany, a pacjentowi trudno wskazać konkretne miejsce jego występowania. W późniejszym etapie boczne przyparcie rzepki doprowadza do uszkodzeń chrząstki stawu rzepkowo-udowego (chondromalacja) oraz zwiększa ryzyko zwichnięcia rzepki.