rafal@golowicz.com
tel: +48 601 297 895
ul. Rechniewskiego 13 lok. 11

klatka 1 piętro 2

03-980 Warszawa

 

  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

Gęsia stopka  jest to nazwa rozcięgna utworzonego z połączenia przyczepów końcowych 3 mięśni: krawieckiego, smukłego i półścięgnistego, które przyczepiają się poniżej i przyśrodkowo od guzowatości kości piszczelowej. Forma gęsiej stopki przypomina błonę między palcami gęsi, stąd też pochodzi jej nazwa. Mięśnie gęsiej stopki posiadają swoją kaletkę maziową, znajdującą się bezpośrednio pod nimi. Spełniają rolę zginaczy stawu kolanowego, rotatorów wewnętrznych goleni i pełnią funkcję dynamicznych stabilizatorów przyśrodkowego przedziału kolana.

 

Stan zapalny często spotykamy u sportowców uprawiających dyscypliny obciążające organizm tlenowo, wytrzymałościowo szczególnie u biegaczy długodystansowych. Do zapalenia częściej dochodzi u osób ze zmniejszoną elastycznością mięśni tylnej grupy uda a także z niestabilnością stawu kolanowego. Badania pokazują, że pierwotną przyczyną stanu zapalnego mogą być choroby ogólnoustrojowe.

 

Należy do nich cukrzyca oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Do zapalenia częściej dochodzi także u otyłych kobiet z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Fakt ten tłumaczy się szerszą miednicą u kobiet, która wpływa na zwiększony kąt koślawości kolan, a co za tym idzie zwiększonym obciążeniem w rejonach mięśni gesiej stopy.



W przypadku zapalenia gęsiej stopki pacjent odczuwa dolegliwości bólowe po przednio- przyśrodkowej stronie kolana, 5cm poni Ból zlokalizowany jest 5cm. poniżej szpary stawowej i zaostrza się podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów. Najczęściej objawy zwiększają się w godzinach porannych. W niektórych przypadkach występuje obrzęk w okolicy gęsiej stopki.    

 

W przypadku dolegliwości trwających dłużej niż 3 miesiące stosuje się ostrzyknięcia farmakologiczne okolicy.



copyright © Aditus Rafał Gołowicz
e-mail rafal@golowicz.com | tel. +48 601 297 895