rafal@golowicz.com
tel: +48 601 297 895
ul. Rechniewskiego 13 lok. 11

klatka 1 piętro 2

03-980 Warszawa

 

  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

Fałd błony maziowej w przedziale przyśrodkowym jest pozostałością z życia płodowego człowieka, kiedy to przgrody wewnątrz stawu tworzą trzy osobne przedziały / jamy. W trakcie rozwoju przegrody zanikają a ich brzegi mogą tworzyć fałdy na ścianie stawu zwane potocznie plikami. Plika zlokalizowana jest po stronie przyśrodkowej rzepki i może wsuwać się pomiędzy rzepkę a kość udową.



Dolegliwości bólowe występują w momencie podrażnienia pliki, jej przerostu i wywołania stawu zapalnego. Ocieranie o kość udową lub przygniatanie rzepką raz podrażnionej i przerośniętej pliki powoduje nasilenie stanu zapalnego co zamyka błędne koło choroby. Ból po wewnętrznej stronie kolana oraz uczucia pełności kolana lub nawet epizody blokowania się kolana, wywołane mogą być przez bezpośrednie uderzenie w okolicę przyśrodkową rzepki, badź też upadek na kolano. Długotrwałe zgięcie kolan w pozycji siedzącej, chodzenie po schodach, długie spacery, biegi bądź jazda na rowerze również mogą spowodować podrażnienie pliki. Dzieje się tak z powodu niedostatecznej funkcji mięśniowej, słabego napięcia mięśnia czworogłowego oraz przykurczy mięśni zginaczy. Wszystko to powoduje dysfunkcję stawu rzepkowo-udowego, a następnie stan zapalny błony maziowej.

 

Innym powodem podrażnienia pliki jest obeność odrębnej patologii stawu kolanowego, (np. uszkodzenie łąkotki) która również powoduje wystąpienie stanu zapalnego.
Jedynym badaniem w którym można uwidocznić plikę jest badanie rezonansem magnetycznym.

 

Jeśli dolegliwości ustępują pacjent powinien być świadomy, że poznane ćwiczenie należy wykonywać systematycznie w celu utrzymania stanu bezobjawowego. W przeciwnym przypadku rozważyć należy konieczność usunięcia chirurgicznego zmienionego zapalnie fałdu błony maziowej.

copyright © Aditus Rafał Gołowicz
e-mail rafal@golowicz.com | tel. +48 601 297 895